Informacje o klimacie
Wyładowania atmosferyczne

Wyładowania atmosferyczne - pioruny


Wyładowania elektryczne następują w momencie pojawienia się na tyle dużego natężenia pól elektrycznych, że dochodzi do przebicia oporu powietrza. Wyładowania występują wewnątrz chmury, między chmurami, lub między chmurą a powierzchnią ziemi.

Przy osiągnięciu odpowiednio dużego natężenia pola elektrycznego następuje ruch strumienia elektronów w kierunku ziemi, jonizujący wąski kanał powietrza o szerokości kilku cm i tworzący w nim w sposób lawinowy ładunki dodatnie i ujemne.


W efekcie tego kanał taki jest przewodnikiem elektrycznym, przez który następuje przepływ ładunków ku dołowi z prędkością 100 km/s, jednak nie osiąga poziomu ziemi, następnie z powierzchni ziemi przez ten sam kanał przebiegają ku górze dodatnie ładunki powrotne. Pojawia się wyładowanie główne, przy którym następuje przepływ prądu elektrycznego o wartości kilkudziesięciu tysięcy amperów.


Towarzyszy temu gwałtowne podwyższenie temperatury powietrza objawiające się świecącą błyskawicą oraz gwałtowny wzrost ciśnienia, w wyniku którego rozchodzi sie fala dźwiękowa w postaci grzmotu.

 


Reklama

Profesjonalne zabezpieczenia znajdziecie na stronie http://www.alarmserwis.lublin.pl/.

Wiecie czym jest biologiczne oczyszczalnie ścieków lublin? zobacz jak działa.