Informacje o klimacie
Huragan Katrina

Huragan Katrina

- potężny cyklon tropikalny, wystąpił w Stanach Zjednoczonych 29 sierpnia 2005. Uderzył w wybrzeża amerykańskich Stanów Luizjana, Missisipi i Alabama. Następstwem jedo przejścia była wielka powódź w Nowym Orleanie. Huragan posiadała najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona.

Nadciągnął znad Atlantyku w stronę Zatoki Meksykańskiej, gdzie jego siła się zwiekszyła, a następnie zaczął przemieszczać się na północ i w dniu 29 sierpnia 205 roku pojawił się w stanie Luizjana, przechodząc także w pobliżu miasa Nowy Orlean, po jego wschodniej stronie. Miasto to, po ewakuacji ludności zostało zalane na 80 % powierzchni. Zginęło wtedy ponad 1200 osób.
Tego samego dnia huragan przemieścił się nad ląd, gdzie znacznie zmniejszył swoją siłę tak, że można było go zakwalifikować jako sztorm tropikalny.

Skutkiem huraganu było również częściowe zniszczenie miejscowosci znajdujących się na wybrzeżach  stanów Luizjana, Missisipi i Alabama.
Z powodu wstrzymania wydobycia ropy naftowej w tych rejonach w okresie klęski żywiołowej, nastąpił wzrost cen paliw na terenie USA oraz zaczęły się tworzyć kolejki na stacjach benzynowych w całym kraju.
Straty spowodowane huraganem Katrina wyceniono na ok. 200 mld dolarów.

 


Reklama

Jeden z największych sklep z dewocjonaliami w internecie, zaprasza do skorzystania i kupowania.

Wykonujemy dla was projektowanie ogrodów łódź , Zgierz i okolice.