Informacje o klimacie arrow aktualnosci arrow Książe Karol o klimacie w Parlamencie
Książe Karol o klimacie w Parlamencie
Goszczący w czwartek w Parlamencie Książe Karol mówił posłom, iż do zahamowania zmian klimatu i zagłady lasów tropikalnych potrzebujemy "partnerstwa sektorów publicznego i prywatnego oraz organizacji pozarządowych na niespotykaną dotąd skalę". Książe Walii podkreślał, że bez silnego przewodnictwa Europy i jej obywateli wszelkie działania zawiodą. Brytyjski następca tronu z zadowoleniem przyjął propozycję Komisji Europejskiej. Mówił też, jak ważną rolę do odegrania mają posłowie.
 
Witając Księcia w Parlamencie przewodniczący Hans-Gert Pöttering zapewnił, iż posłowie "będą starali się, aby wszystkie państwa członkowskie wypełniły swoje zobowiązania" w dotyczące redukcji emisji. Parlament przyjmie jeszcze przed wyborami w 2009 nowy pakiet legislacyjny promujący energię odnawialną i sekwestrację dwutlenku węgla, dodał Pöttering.
 
Przewodniczący podziękował brytyjskiemu następcy tronu, iż jako jedna z pierwszych osobistości dobrze znanych światowej opinii publicznej zwrócił on uwagę na zagrożenia spowodowane globalnym ociepleniem.
 
Lodowce mogą zniknąć w ciągu siedmiu lat
 
Ponury obraz świata dotkniętego skutkami zmian klimatycznych wyłonił się z przemówienia Księcia Karola w Parlamencie Europejskim: "Lody Bieguna Północnego topnieją w takim tempie, iż część naukowców ocenia, że w ciągu siedmiu lat, w sezonie letnim, znikną zupełnie".
 
"Wskazówka na zegarze zagłady spowodowanej zmianą klimatu coraz szybciej zbliża się do północy", alarmował. "Nie może nam zbywać odwagi ani rewolucyjnego zapału w walce z globalnym ociepleniem."
 
Książe Karol powołał się na ustalenia ubiegłorocznego panelu klimatycznego ONZ: "Ponad dwa miliardy ludzi na całym świecie czeka niedobór wody, również do trzydziestu procent gatunków zwierząt i roślin będzie zagrożonych wyginięciem, jeśli średni wzrost temperatury utrzyma się pomiędzy 1,5 a 2,5 stopnia".
 
Lasy są termostatem świata
 
Gość poruszył również kwestię niszczenia lasów tropikalnych na świecie. Mówił, iż są one "naturalnym termostatem", regulującym temperaturę na naszym globie. Książe Karol dodał, iż dżungla równikowa gwarantuje egzystencję najuboższym ludziom na naszej planecie. "Co roku niszczone lub degradowane jest 20 milionów hektarów lasu - obszar, który odpowiada łącznej powierzchni Anglii, Walii i Szkocji."
 
Brytyjski następca tronu mówił o pilnej potrzebie partnerstwie na niespotykaną dotychczas skalę pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym oraz organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Przypomniał o spotkaniu przedstawicieli 170 światowych koncernów, które odbyło się przed konferencją klimatyczną ONZ na Bali. Ustalono wówczas założenia ograniczeń emisji bardziej ambitne, niż te przyjęte później na konferencji.
 
"Nasze dzieci i wnuki nam nie wybaczą, jeśli teraz wykażemy niezdecydowanie i poniesiemy klęskę", powiedział na zakończenie Książe Karol.

Źródło: europarl.europa.eu
 
 

Reklama

Do naszej oferty wprowadzamy drukarki fiskalne lublin, kasy fiskalne i specjalistyczny sprzęt.